-
Ilość odwiedzin: 2512270Adres
-
Artykuł archiwalny
2017-07-25 07:48:12
500+ Informacje
Świadczenia wychowawcze 500+
Przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres rozpoczynający się od 1 października 2017 r. ( 2017/2018 )
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r. przyjmowane będą od dnia 1 sierpnia 2017r. na nowych wzorach wniosków i załączników.
Druki wniosków o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego, na okres podany powyżej dostępne są już na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
Pobieranie druków wniosków oraz załączników do nich od 1 sierpnia br. możliwe będzie w:
- Biurze Obsługi Klienta Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Inowrocławiu (ul. Św. Ducha 90).
- Biurze Obsługi Interesantów i Kontroli Urzędu Miasta Inowrocławia (ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36),
- Biurze Obsługi Interesantów Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta Inowrocławia Inowrocławiu (al. Henryka Sienkiewicza 1).
- Siedzibach terenowych zespołów pracy socjalnej w godzinach od 8.00-10.00 i 14.00-15.30:
- Terenowy Zespół Pracy Socjalnej Nr 1-al.Sienkiewicza 1,
- Terenowy Zespół Pracy Socjalnej Nr 2- ul. Słoneczna 20,
- Terenowy Zespół Pracy Socjalnej Nr 3- ul. Stefana Czarnieckiego 15,
- Terenowy Zespół Pracy Socjalnej Nr 4- ul. Dworcowa 31,
- Terenowy Zespół Pracy Socjalnej Nr 5- ul. Szarych Szeregów 2,
- Terenowy Zespół Pracy Socjalnej Nr 6- ul. Okrężna 79,
- Terenowy Zespół Pracy Socjalnej Nr 7- ul. Stefana Czarnieckiego 15
Od 1 sierpnia 2017 r. wnioski o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego dla mieszkańców Inowrocławia będzie można składać w:
- Biurze Obsługi Klienta Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Inowrocławiu (ul. Św. Ducha 90)
poniedziałek godz. 8.00-15.30
wtorek godz. 8.00-17.00
środa godz. 8.00-15.30
czwartek godz. 8.00-15.30
piątek godz. 8.00-15.30
2. Drogą elektroniczną :
- Portal Informacyjno-Usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (PIU Emp@tia),
- Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP),
- Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS),
- Bankowość elektroniczna,
3. Za pośrednictwem poczty.
W przypadku utworzenia nowych punktów przyjmowania wniosków zamieścimy stosowny komunikat, podobnie jak w przypadku wydłużenia godzin przyjmowania wniosków.
Ważne
Zwracamy uwagę osobom ubiegającym się o dalsze uprawnienia do świadczenia wychowawczego, jak i nowym wnioskodawcom na najistotniejsze zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, które będą miały zastosowanie przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r.
- Konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko
Ważne: Zgodnie z dodanym art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko (pojęcie to zdefiniowane jest w art. 2 pkt 13 ww. ustawy) nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
1) drugie z rodziców dziecka nie żyje;
2) ojciec dziecka jest nieznany;
3) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;
4) sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka
i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;5) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.
Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w przypadku gdy osoba samotnie wychowująca dziecko, której prawo do świadczenia wychowawczego w stosunku do danego dziecka uzależnione jest od ustalenia na rzecz tego dziecka od jego rodzica świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i nie dołączy do wniosku tego tytułu wykonawczego, podmiot realizujący świadczenie wychowawcze przyjmuje wniosek i, w zakresie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego w stosunku do tego dziecka, wyznacza termin 3 miesięcy na dostarczenie tytułu wykonawczego. W przypadku dostarczenia tytułu wykonawczego lub innych dokumentów poświadczających okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1–5 ww. ustawy, w wyznaczonym terminie, świadczenie wychowawcze przysługuje od miesiąca złożenia wniosku, jeżeli spełnione są pozostałe warunki uprawniające do świadczenia. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
W przypadku, gdy osoba samotnie wychowująca dziecko nie dostarczy, w ww. terminie, tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, potwierdzającego ustalenie na rzecz dziecka od jego rodzica świadczenia alimentacyjnego, ponieważ sąd wydał postanowienie w przedmiocie odmowy udzielenia zabezpieczenia w sprawie o alimenty, bieg terminu, o którym mowa w art. 19 ust. 4 ww. ustawy, ulega zawieszeniu do dnia dostarczenia tytułu wykonawczego lub innych dokumentów poświadczających okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1–5 ustawy.
W ww. sytuacji, świadczenie wychowawcze przysługuje:
1) od miesiąca złożenia wniosku, nie wcześniej niż od miesiąca, od którego rodzic został zobowiązany do zapłaty alimentów, jeżeli spełnione są pozostałe warunki uprawniające
do świadczenia – w przypadku dostarczenia tytułu wykonawczego,2) od miesiąca złożenia wniosku, jeżeli spełnione są pozostałe warunki uprawniające
do świadczenia – w przypadku dostarczenia dokumentów poświadczających okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1–5.- Nowe regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu
Ważne: Od 1 sierpnia 2017 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ustalania dochodu rodziny, które będą miały zastosowanie do przyznawania świadczeń wychowawczych na pierwsze dziecko na nowy okres rozpoczynający się 1 października 2017 r
Nowe regulacje wyłączają stosowanie przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu w sytuacji, gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu ponownie uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą.
- Nowe zasady ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
Ważne: Od 1 sierpnia 2017 r. ulega zmianie definicja dochodu w zawarta w art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, do której odsyła definicja dochodu zawarta w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - zgodnie z jej nowym brzmieniem, dochodem jest m.in. dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – dochód z tego tytułu nie będzie już w ustalany w oparciu o oświadczenie członka rodziny, lecz w oparciu o odpowiednie dane z zaświadczenia z urzędu skarbowego dołączanego do wniosku przez osobę ubiegającą się, które to dane będą podstawą do ustalenia dochodu z tego tytułu zgodnie z odpowiednim dochodem wskazanym w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” – pierwsze obwieszczenie zostanie wydane w terminie do 1 sierpnia 2017 r.
Ustalając dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, przyjmuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia, przez ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku.
Ważne: Zgodnie z nowym brzmieniem art. 13 ust. 4 pkt 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (i analogicznych regulacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów), do wniosku dołącza się odpowiednio zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:
- a) formie opłacanego podatku,
- b) wysokości przychodu,
- c) stawce podatku,
- d) wysokości opłaconego podatku
-w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.
Ważne: Ustalenie, czy członek rodziny w roku „bazowym” osiągał dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (karta podatkowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) i tym samym, czy dotyczy go ww. procedura ustalania dochodu, dokonywane będzie w oparciu o deklarację wnioskodawcy zawartą we wniosku o dane świadczenie (w przypadku wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego –w pkt 7.2 przykładowego wzoru wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego zamieszczonego na stronie internetowej MRPiPS).
- Składanie oświadczeń wyłącznie przez wnioskodawcę
Ważne: Od 1 sierpnia 2017 r., odpowiednie oświadczenia dotyczące dochodów nieopodatkowanych oraz wielkości gospodarstwa rolnego za poszczególnych członków swojej rodziny, składa, czyli wypełnia i podpisuje, osoba wnioskująca o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, a nie, jak dotychczas, członek rodziny, którego dotyczą dane zawarte w danym oświadczeniu.
Dotyczy to także, składanych od dnia 1 sierpnia 2017 r. jeszcze na obecny okres zasiłkowy/świadczeniowy, w oparciu o dotychczasowy stan prawny obowiązujący do 31 lipca 2017 r., oświadczeń o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
Informacje o artykule
Autor: Zredagował(a): Sebastian Templin Data powstania: 25.07.2017 07:48 Data ostatniej modyfikacji: 25.07.2017 07:55 Liczba wyświetleń: 1909 Artykuły archiwalne
Lp. Tytuł Data modyfikacji Zredagował 1 500+ Informacje 25.07.2017 07:51 Sebastian Templin 2 500+ Informacje 25.07.2017 07:48 Sebastian Templin